Export

From Open Tech Dental Wiki 4.0
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Man DataExport and the translation is 100% complete.


Dışa Aktarma

Bu bilgi başka bir yazılıma gönderilemezse veri almak, hizalamak ve dönüştürmek kullanışsızdır. Dışa aktarma işlevi başka bir yazılıma içe aktarılabilen dosyalar oluşturmak için kullanılabilir.

OpticalRevEng Dental, 2 farklı dışa aktarma türü sunar: Elle ve Otomatik. Elle dışa aktarmalar herhangi bir projede istenildiği zaman kullanılabilir; Otomatik dışa aktarmalar ise projeye özgüdür. Otomatik dışa aktarma işlevleri Seçenekler iletişim kutusunda yapılandırılabilir.

Formatlar

OpticalRevEng Dental aşağıdaki formatları destekler:

 • Alımlar
  • 'Tara': Bu dışa aktarma işlevi tarayıcı tarafından alınan her 3D görüntü için bir dosya (.cri) ve veri açıklamasını içeren ek bir dosya (.scan) üretir. Yalnızca OpticalRevEng Dental tarafından kullanılabilir ve tüm dosyalar bir arada tutulmalıdır.
  • 'ZScan': Bu dışa aktarma işlevi Tara dışa aktar işleviyle aynı bilgileri kaydeder ancak her şeyi tek bir dosyaya sıkıştırır.
 • Ağlar
  • 'STL ASCII/Binary': STL en çok kullanılan dosya formatıdır. Çoğu 3D yazılımı STL dosyalarını okuyabilir/kaydedebilir. 3D Nesnelerin renkleri veya tek tek her bir yüz arasındaki bağlantı gibi bilgilerinin tümünü kaydetmez; bu nedenle, iki farklı yazılım aynı STL dosyasını okuyup farklı sonuçlar gösterebilir.
  • 'OFF ASCII': OFF formatı şu adreste açıklandığı gibi gerçekten basit bir formattır: [OFF Format]. STL formatından daha fazla bilgi saklar.
  • 'PLY ASCII/Binary': PLY formatı da OFF formatı gibi 3D veriler hakkında daha fazla bilgi içerir, ancak diğer yazılımlar tarafından çok iyi desteklenmez.
  • 'OBJ': OBJ formatı yalnızca ASCII'dir, renk de dahil 3D veriler hakkında en fazla bilgiyi saklayabilir ve çoğu yazılımla uyumludur.

Maksimum uyumluluk gerekliyse, kullanılacak en iyi format STL'dir. Amaç en doğru 3D verilerini saklamaksa, OBJ formatı daha iyidir.

Elle Dışa Aktarma

Alımları ve Ağları diske kaydetmenin iki yolu vardır.

Tek Nesne Dışa Aktarma

Projeden tek bir öğe dışa aktarmak için:

 1. Proje Ağacındaki öğeye sağ tıklayın
 2. Kısayol Menüsü'nden Dışa Aktar.. öğesini seçin
 3. Açılan iletişim kutusundan dosyanın, adının ve veri formatının kaydedileceği yeri seçin.

Çoklu Nesne Dışa Aktarma

Projenin bir öğesinden fazlasını aynı dosyaya dışa aktarmak için:

 1. Birlikte dışa aktarılması gereken tüm verileri Proje Ağacı'ndan seçin
 2. Dosya menüsünde Görünür Öğeleri Dışa Aktar işlevini seçin
 3. Açılan iletişim kutusundan dosyanın, adının ve veri formatının kaydedileceği yeri seçin.

Otomatik Dışa Aktarma

Otomatik dışa aktarma işlevini kullanmak için Ana Araç Çubuğu'nda CAD'e Dışa Aktar düğmesine tıklayın. Yazılım, seçilen Dışa Aktarıcı Profiline bağlı olarak tüm proje verilerini dışa aktaracaktır.

Dışa Aktarıcı Profili, yetkili satıcılar tarafından çeşitli farklı formatlarda ve çok sayıda farklı CAD'e dışa aktarabilecek şekilde değiştirilebilir.

Dental 2 5 wiz prev.png Homebutton.png Dental 2 5 wiz next.png